Podsumowanie Konferencji Naukowej
“Uczelnie wyższe wobec wyzwań zrównoważonego rozwoju” pod patronatem JM Rektor Uniwersytetu Łódzkiego
W dniu 01 marca 2022 r. w formule on-line odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Uczelnie wyższe wobec wyzwań zrównoważonego rozwoju”.
Jej celem było przedstawienie działań i najlepszych praktyk organizacyjnych oraz wyników badań naukowych podejmowanych na uczelniach wyższych w obszarze realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
Konferencja została zorganizowana przez Centrum Studiów Zrównoważonego Rozwoju działające na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, a honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła JM Rektor Uniwersytetu Łódzkiego Pani Prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska.
Uroczystego przywitania Gości i otwarcia Konferencji dokonali:
- Dr hab. Tomasz Czapla, Prof. UŁ – Dziekan Wydziału Zarządzania, Uniwersytetu Łódzkiego,
- Dr hab. Agnieszka Kurczewska, Prof. UŁ – Prorektor Uniwersytetu Łódzkiego ds. współpracy z otoczeniem,
- Dr hab. Bożena Ewa Matusiak, Prof. UŁ – kierownik Centrum Studiów Zrównoważonego Rozwoju na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.
Sesję plenarną poświęcono prezentacji dobrych praktyk i wymianie doświadczeń w zakresie aktywności na rzecz zrównoważonego rozwoju realizowanej na uczelniach wyższych. W jej trakcie swoje osiągnięcia w zakresie zrównoważonych działań gospodarczych, społecznych i proekologicznych zaprezentowali przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Łódzkiego.
Następnie, w poszczególnych sesjach tematycznych, przedstawiano wyniki prac badawczych w obszarze zrównoważonego rozwoju, prowadzonych przez pracowników polskich ośrodków szkolnictwa wyższego. W ich trakcie omówiono wybrane narzędzia transformacji społeczności akademickiej oraz procesów funkcjonowania uczelni w kierunku zrównoważonego rozwoju. Zaprezentowano także przykłady projektów uczelnianych oraz praktycznych efektów prac naukowo-badawczych przyczyniających się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Zwrócono ponadto uwagę na ekonomiczno-finansowe oraz społeczne aspekty i wyzwania badań w obszarze zrównoważonego rozwoju. W trakcie spotkania zorganizowano też sesję warsztatową pt. „Technologie cyfrowe w edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju i aktywności obywatelskiej” przygotowaną w ramach projektu ERASMUS+.
Prezentacje w ramach sesji uzupełniane były dyskusjami uczestników, w których poruszano wiele ważnych tematów i perspektywicznych propozycji zwiększania aktywności społeczności akademickiej na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju. W efekcie konferencja przyczyniła się istotnie do integracji środowiska uczelnianego, wymiany poglądów, deklaracji współpracy i podejmowania działań w zakresie projektów badawczych oraz przygotowywania publikacji naukowych. Była też znakomitą okazją do szerszej dyskusji na temat aktualnej i perspektywicznej roli uczelni wyższych i badań naukowych w kształtowaniu zrównoważonej przyszłości.
Idea zrównoważonego rozwoju jest strategią równoczesnego rozpoznawania
i rozwiązywania współczesnych problemów gospodarczych, społecznych i środowiskowych mających na celu zapewnienie działań na rzecz zrównoważonej przyszłości naszej planety oraz na rzecz obecnych i przyszłych pokoleń w wymienionych wyżej obszarach.
Za jedno z najistotniejszych efektów Konferencji można uznać wspólne stanowisko prelegentów i uczestników Konferencji do podjęcia działań odnoszących się głównie do trzeciego filaru zrównoważonego rozwoju, czyli działań na rzecz ochrony środowiska i adaptacji do zmian klimatu. Oznacza to budowanie uczelni świadomie dbających o środowisko poprzez m.in. podniesienie świadomości ekologicznej pracowników, studentów i otoczenia Uczelni, kształtowanie postaw proekologicznych oraz podejmowania działań odnoszących do tworzenia zielonych miejsc pracy. Uniwersytet Łódzki potwierdził, że podejmuje się realizacji wytycznych przyjętych w strategii UŁ dotyczących upowszechniania idei zrównoważonego rozwoju, edukacji i wdrażania rozwiązań przyjaznych środowisku.
Do efektów konferencji można zaliczyć:
- zaprezentowanie praktycznych przykładów działań podejmowanych na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju na uczelniach wyższych,
- nawiązanie współpracy między naukowcami oraz jednostkami organizacyjnymi powołanymi na uczelniach wyższych do działalności w obszarze promocji i wdrażania zrównoważonych rozwiązań w społeczności akademickiej,
- przedstawienie wyników badań naukowych prowadzonych na uczelniach wyższych w obszarze zrównoważonego rozwoju, a także inspirację do podejmowania nowych tematów badawczych, przygotowywania publikacji naukowych oraz aplikowania o granty i projektu naukowo-badawcze,
- deklarację w sprawie powołania sieci współpracy jednostek organizacyjnych uczelni wyższych działających na rzecz zrównoważonego rozwoju,
- chęć kontynuacji wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji do działania w ramach cyklicznych spotkań uczestników konferencji.
W tym niezwykle trudnym momencie, podczas konferencji jej uczestnicy i organizatorzy okazali wsparcie, zrozumienie i empatię solidaryzując się z narodem ukraińskim.
Bardzo dziękujemy za tak duże zainteresowanie konferencją, inspirujące referaty i wypowiedzi oraz za niezwykłą atmosferę integracji środowiska naukowego wokół problematyki zrównoważonego rozwoju.
Podsumowanie konferencji:
- organizator konferencji: Centrum Studiów Zrównoważonego Rozwoju działające na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego,
- gospodarz konferencji: Dziekan Wydziału Zarządzania UŁ: dr hab. Tomasz Czapla, Prof. UŁ,
- patronat honorowy: Jej Magnificencja Rektor Uniwersytetu Łódzkiego Pani Prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska,
- komitet organizacyjny: dr hab. Bożena Ewa Matusiak (kierownik Centrum), Prof. UŁ, dr hab. Marek Matejun, Prof. UŁ, dr Izabela Różańska-Bińczyk,
- 152 zarejestrowanych uczestników Konferencji. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział 196 osób,
- 35 prezentacji,
- sesja plenarna,
- 6 sesji tematycznych pt.: (1) W stronę zrównoważonego rozwoju społeczności akademickiej, (2) Ekonomiczno-finansowe aspekty badań w obszarze zrównoważonego rozwoju, (3) Nauka na rzecz praktyki gospodarczej w kontekście realizacji celów zrównoważonego rozwoju, (4) Projekty akademickie w obszarze zrównoważonego rozwoju, (5) Wyzwania zrównoważonego rozwoju w procesach funkcjonowania uczelni, (6) Społeczne wyzwania badań w obszarze zrównoważonego rozwoju,
- sesja warsztatowa pt. „Technologie cyfrowe w edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju i aktywności obywatelskiej” zorganizowana w ramach projektu ERASMUS+.
Zarejestrowani uczestnicy konferencji reprezentowali 37 uczelni z 21 miast Polski:
- AGH Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim
- Akademia Leona Koźmińskiego
- Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
- Collegium Civitas
- Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
- Państwowa Uczelnia Zawodowa we Włocławku
- Politechnika Białostocka
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Lubelska
- Politechnika Łódzka
- Politechnika Opolska
- Politechnika Poznańska
- Politechnika Rzeszowska
- Politechnika Warszawska
- Politechnika Wrocławska
- Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
- Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
- Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Uniwersytet Jagielloński
- Uniwersytet Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie Trybunalskim
- Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
- Uniwersytet Łódzki
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Uniwersytet Morski w Gdyni
- Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie
- Uniwersytet Szczeciński
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet Zielonogórski
Pełny tekst sprawozdania można przejrzeć na stronie Centrum Studiów Zrównoważonego Rozwoju: http://green.wz.uni.lodz.pl/?p=1035