- Home
- Osiągnięcia naukowe
- Projekty naukowe
Projekty
Projekt badawczy pt. „Zielone zarządzanie zasobami ludzkimi a wyniki środowiskowe przedsiębiorstw: Analiza mediacji w podejściu wielopoziomowym”, grant badawczy Narodowego Centrum Nauki „OPUS-24.” Projekt realizowany jest w latach 2024-2027.
Celem projektu jest opracowanie zintegrowanego modelu mediatorów pośredniczących w oddziaływaniu zielonego zarządzania zasobami ludzkimi na wyniki środowiskowe na określonych poziomach: indywidualnym, zespołowym, organizacyjnym i międzyorganizacyjnym (IZOM) oraz jego operacjonalizacja i weryfikacja empiryczna na podstawie badań ilościowych i jakościowych przeprowadzonych na próbie firm z wybranych krajów UE.
Zespół badawczy:
– dr hab. inż. Marek Matejun, prof. UŁ (kierownik), Katedra Przedsiębiorczości i Polityki Przemysłowej, Wydział Zarządzania, UŁ.
– dr Izabela Różańska-Bińczyk (wykonawca), Katedra Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Wydział Zarządzania, UŁ.
– dr hab. Bożena Matusiak, prof. UŁ (wykonawca), Katedra Informatyki, Wydział Zarządzania, UŁ.
Realizacja projektu będzie miała znaczący wpływ na rozwój dyscypliny nauk o zarządzaniu poprzez opracowanie i weryfikację zintegrowanego modelu czynników, które determinują skuteczność praktyk GHRM w zarządzaniu wynikami środowiskowymi na określonych poziomach: indywidualnym, zespołowym, organizacyjnym i międzyorganizacyjnym. Pozwoli to na wzbogacenie m.in. teorii zrównoważonego HRM, ram podejścia zasobowego, zachowań ekologicznych w organizacjach, a także koncepcji zielonej przedsiębiorczości i zielonych okazji. Realizacja projektu będzie miała również duże znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego, szczególnie w zakresie celów zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw, regionów, krajów i świata.
Projekt badawczy „Dobre praktyki zielonego zarządzania zasobami ludzkimi (GHRM) w przedsiębiorstwach: doświadczenia międzynarodowe”, grant badawczy UŁ „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.” Projekt jest realizowany w latach 2021-2024 – kierownik ( od 2021 r.).
Projekt opiera się na współpracy międzyinstytucjonalną Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej. Jest realizowany poprzez synergiczne połączenie interdyscyplinarnych kompetencji członków w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości (zarządzanie zasobami ludzkimi, zrównoważony rozwój i zarządzanie wynikami organizacji) oraz dyscypliny inżynieria produkcji (inżynieria mechaniczna) w zakresie ilościowego podejścia do oceny wyników środowiskowych przedsiębiorstw.
Zespół badawczy:
– dr Izabela Różańska-Bińczyk, Katedra Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Wydział Zarządzania, UŁ
– dr hab. Bożena Matusiak, prof. UŁ, Katedra Informatyki, Wydział Zarządzania, UŁ
– dr hab. inż. Marek Matejun, prof. UŁ, Katedra Przedsiębiorczości i Polityki Przemysłowej, Wydział Zarządzania, UŁ
– dr hab. inż. Andrzej Marcinkowski z Instytutu Marketingu i Zrównoważonego Rozwoju, Wydział Organizacji i Zarządzania PŁ
Celem naukowym jest rozpoznanie, zebranie i zaprezentowanie dobrych praktyk zielonego zarządzania zasobami ludzkimi (GHRM) pozwalających na poprawę wyników środowiskowych przedsiębiorstw.
Celami szczegółowymi są:
- Cel teoretyczny: przedstawienie koncepcji GHRM w kontekście nauk o zarządzaniu ze wskazaniem wniosków dla rozpoznawania dobrych praktyk w jej stosowaniu.
- Cel empiryczny: zebranie doświadczeń w zakresie wdrażania praktyk GHRM w firmach zagranicznych.
- Cel praktyczny: sformułowanie rekomendacji w zakresie wdrażania dobrych praktyk GHRM w firmach w Polsce.
Projekt badawczy „Ocena gotowości pracowników do stosowania praktyk GHRM w organizacji.” Projekt był realizowany w latach 2021-2023.
Zespół badawczy:
– dr Izabela Różańska-Bińczyk, Katedra Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Wydział Zarządzania, UŁ.
– dr hab. Bożena Matusiak, prof. UŁ, Katedra Informatyki, Wydział Zarządzania, UŁ.
– dr hab. inż. Marek Matejun, prof. UŁ, Katedra Przedsiębiorczości i Polityki Przemysłowej, Wydział Zarządzania, UŁ.
Celem naukowym była identyfikacja i ocena kształtowania się gotowości pracowników do wdrożenia koncepcji zielonego zarządzania zasobami ludzkimi (GHRM) w oparciu o dwa podejścia badawcze: instrumentalnego i opartego na zmianie, a także wykazanie wpływu wybranych indywidualnych czynników poprzedzających na kształtowanie się tej gotowości w praktyce biznesowej.
Projekt badawczy „Praktyki green HRM a wielopoziomowe zarządzanie wynikami organizacji” – Projekt był realizowany w latach 2019-2020.
Zespół badawczy z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego:
– dr Izabela Różańska-Bińczyk, Katedra Zarządzania Zasobami Ludzkimi, kierownik
– dr hab. Bożena Matusiak, prof. UŁ, Katedra Informatyki
– dr hab. inż. Marek Matejun, prof. UŁ, Katedra Przedsiębiorczości i Polityki Przemysłowej
Badania w projekcie dotyczyły podstaw koncepcyjnych, zakresu i efektów wykorzystania praktyk zielonego zarządzania zasobami ludzkimi w teorii nauk o zarządzaniu i praktyce gospodarczej. Szczególna uwaga zwrócona została na znaczenie koncepcji zrównoważonego rozwoju jako środowiska implementacji praktyk GHRM, a także na rolę tych działań w kształtowaniu wyników środowiskowych współczesnych przedsiębiorstw. Również na: identyfikację i ocenę czynników kształtujących skuteczność implementacji praktyk GHRM oraz zagrożenia wynikające z wykorzystania praktyk GHRM.